Ana Sayfa Tel: 0212 320 08 09

Down Sendromlular Kaç Yıl Yaşar?

Down Sendromu
Hakkımızda Hizmetlerimiz Galeri İletişim

Down Sendromu Genetik Özellikleri


Belki çok talihsiz bir soru, ama çok sorulduğu için yanıtlamak zorundayız.

Down sendromu olan kişiler normal insanlardan yaklaşık olarak 10 ile 20 yıl daha az yaşamaktadır. Bu bireylerde ortalama yaşam süresi ise 45 yıldır.

Down sendromu olan kişilerin çocukken lösemiye yakalanma olasılığı normal çocuklara göre daha fazladır. Bunun dışında down sendromu olan çocukların %40 ile %45’inde kalp sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu da bireylerin çocukluk döneminde ölümlerine sebep olmaktadır. Ayrıca enfeksiyondan dolayı da ölümler gerçekleşebilmektedir. Bu sebepten de enfeksiyonlar en aza indirilmeye çalışılmalıdır. Böylelikle down sendromu bulunan kişilerin yaşam süreleri iyileştirilebilir. Bir diğer sorun ise down sendromu olan bireylerin genç yaşlarında Alzheimer’e yakalanmasıdır. Orta yaşlara kadar yaşayan bireylerde bu risk oluşmaktadır.

Her ne kadar ortalama yaşam süreleri 45 yıl olsa da 80 yaşına kadar yaşayan down sendromlu kişiler de vardır. Bu durum, koşulların, eğitimin ve fiziksel gelişimin iyileştirilmesine, bununla birlikte down sendromu olan bireylere gösterilen özene ve ilgiye de bağlıdır. eğitim ve ilgi konusunda aileye ve çevreye büyük sorumluluk düşmektedir. Bunun haricinde ise sağlık koşulları iyileştirilmelidir.

Tüm engelliler, çok ve iyi yaşayabilir. Bu tamamen size bağlı. İlgi, özen, sevgi...

 

Down Sendromu ile ilgili okuyabileceğiniz diğer yazılar
Down Sendromu
Down Sendromlu Çocuğun Eğitimi
Down Sendromlu Çocuğun Gelişimi
Down Sendromu Nedir
Down Tedavisi
Down Belirtileri
Down Haberleri
Ana Sayfa İletişim
Bu sitedeki tüm bilgiler sizleri aydınlatmak amaçlı olup tedavi niteliğinde değildir. Özel Tanı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yazılan yazılardan yola çıkarak uygulanan tedavilerdeki doğacak aksaklıklardan sorumlu tutulamaz. Bu sitenin tüm içeriği Tanı Özel Eğitim Merkezi tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltıp dağıtılamaz ve yayınlanamaz. Tüm hakları saklıdır.
Özel Tanı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Talatpaşa Mahallesi Emirgazi Caddesi Zümre Sokak No:2/2
Kağıthane - İstanbul