Flynn etkisi, Flynn etkisi nedir IQ Seviyesi

Flynn etkisi

Flynn etkisi

Flynn etkisi nedir, Flynn etkisi, ilk olarak James Flynn tarafından bulunan, IQ skorlarının zaman geçtikçe artması ve genel popülasyonda bu artışın belli bir sabitlikte yükselmesidir.

Her nesilin ortalama IQ skorları sabit olarak artış göstermektedir. IQ skorları kesin rakamlar olmasa da genel popülasyonla karşılaştırıldığında bu artışın gerçekleştiğini söylemek mümkündür.

Yani, 100 IQ puanı her zaman ortalamadır ve her zaman popülasyonun geri kalanına göre aynı sayıda doğru cevabın verildiğini göstermektedir.

Flynn etkisi

Flynn etkisi

IQ testinin yaratıcıları soruları tekrardan gözden geçirerek testi yeniden oluşturdular. Her nesilin IQ testi, bir önceki nesle göre biraz daha zorlayıcıydı,çünkü toplumun da genel zekâsı ve bilgisi artış göstermekteydi.

Her nesil, bir önceki neslin IQ testleri kendilerine verildiğinde o neslin aldığı skordan daha yüksek skorlar almaktadırlar.

Flynn Etkisinin arkasında yatan nedenler şunlar olabilir:

Flynn etkisi

Flynn etkisi

Eğitime daha fazla ulaşım: İnsanlar bir önceki nesle göre hem kişi anlamında hem de süre anlamında daha fazla eğitim alıyorlar.

Daha çok maruz kalma: İki nesil önce insanlar video oyunlarda olduğu gibi uzaysal düşünme becerilerine sıklıkla maruz kalmadıklarından, teknoloji geliştikçe kişilerin bu becerilerini geliştirme durumu artmaktadır.

Test yanlılığı: Test doğuştan gelen bilgiden ziyade sonradan öğrenilen bilgi ölçmektedir ve belli bir kültüre göre belirlenmiştir. Bu kültürdeki kişiler gittikçe daha iyi skorlar alacaktır.

Genel beslenme ve sağlık durumu, daha iyi bir aile bakımının olması ve belli engeller için daha iyi bakımın verilmesi de düşük IQ’nun ortaya çıkmasını engelleyicidir.

James Flynn, IQ seviyesinin her geçen zamanda çeşitli etkenlere bağlı olarak, geometrik veya diğer biçimlerde arttığını düşünüyordu. Oysa son yapılan araştırmalar insanlığın zeka seviyesinin, yani IQ’nun, gittikçe dramatik olarak düştüğünü gösteriyor.

Özellikle 1975’lerden sonra, IQ, zeka seviyesinde garip sorunlar yaşanıyor.

Teknolojinin anormal düzeyde gelişmesi, kitap okuma oranlarının azalması, beslenme biçimlerimizin tamamen fabrikasyon ürünlere dayanması , paketlenmiş gıdalar James Flynn’ın teorisini zorluyor…

 

IQ SEVİYEMİZ DÜŞÜYOR   ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ   ANA SAYFA   İLETİŞİM    İNSANLIĞIN ZEKA SEVİYESİ

Bu sitedeki tüm bilgiler sizleri aydınlatmak amaçlı olup tedavi niteliğinde değildir. Özel Tanı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yazılan yazılardan yola çıkarak uygulanan tedavilerdeki doğacak aksaklıklardan sorumlu tutulamaz. Bu sitenin tüm içeriği Tanı Özel Eğitim Merkezi tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltıp dağıtılamaz ve yayınlanamaz. Tüm hakları saklıdır.

2 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] Flynn Etkisi olarak adlandırılan bu fenomenin nedeni ise açıklanamıyordu. […]

  2. […] yüzyılın ilk yarısı boyunca gözlemlenen IQ artışı Flynn etkisi adını almıştı. Bu fenomeni açıklamak için birçok tez öne […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir