Ana Sayfa Tel: 0212 320 08 09
 
Hakkımızda Hizmetlerimiz Galeri İletişim

Mental Retardasyon - Zeka Geriliği

Öğrenme Güçlüğü - Disleksi - Dyslexia

Mental Retardasyon


Zeka geriliği olan bireylerin Eğitimleri uzun zaman ve çok çaba gerektirir. yapılan Eğitim ve tedavi girişimleri sonucunda birey belirli bir düzeye ulaşmasına karşın, çok az kısmı kendi kendine yeterli olabilmektedir. Bu nedenle zeka geriliçine yol açan etmenlerin bilinerek, bu bireylerin anne rahminde iken saptanması önleyici önlemler yönünden çok önemlidir. Özellikle genom haritasının çıkarıldığı, gen tedavilerinin bulunması ile belki de anne rahminde girişimlerde bulunabilecektir.

Zeka geriliğini Tanımlamak çoğu zaman sorun olmuştur. Bunun nedeni bilim adamlarının zekayı tam olarak neyin oluşturduğu konusunda halen fikir birliğine varamamalarıdır. uzmanların çoğu "bilişsel yetenek" olarak düşünürken, bazıları da "gerçek yaşamda karşılaşılan sorunları çözme" şeklinde tanımlamaktadır. Zeka, "amaca yönelik uyumsal davranış" olarak da açıklanabilir. Son yıllarda bilişsel zekadan ayrı olarak sosyal zeka ve bunun alt kümesi olan duygusal zeka kavramlarının da ileri sürülmesi tanımlamayı daha karmaşık hale getirmiştir. Günümüzde zeka hem bilişsel yetenek hem de toplumsal uyum ölçütlerini kapsayacak şekilde tarif edilmektedir.

Çalışmamızda zeka geriliği anlamında "zeka yetersizliği", "zeka özür ", "normal alt zeka", "oligofreni" ve yakın zamanda "gelişimsel engellilik" ve "gelişimsel gecikme" gibi terimler kullanılmaktadır. A.B.D.'de 1970'den beri kullanılan "gelişimsel Özürlülük" (developmental disability) terimi ise, zeka geriliği, serebral palsi, otizm ve zeka geriliği ile yakından ilişkisi olan diğer nörolojik bozukluklar gibi ileri derecede ve süregen zihinsel ve fiziksel bozuklukları Tanımlamak için kullanılmaktadır. Amerikan Zeka Yetersizliği Birliği (American Association on Mental Deficiency, AAMD)'nin zeka geriliği için yaptığı Tanımlamaya göre, zeka geriliği; gelişim döneminde meydana gelen, uyumsal davranıştaki bozukluklarla birlikte bulunan ortalamanın altIndaki zeka işlevidir. Bu Tanım zeka geriliçinde, şimdiki uyum sorununu ve işlevsellikteki sınırlılğı şart koşar. Ortalamanın altındaki zeka işlevi ile birlikte iletişimde, kendine bakımda, evdeki yaşamda, toplumsal yeteneklerde ve toplumsal yararlılıkta, kendini yönlendirmede, sağlığı korumada, akademik işlevsellikte ve çalışma alanında iki veya daha fazla bozukluğun olması öngörülür.

Bireylerde zeka geriliçini saptamak için yapılan epidemiyolojik çalışmalarda standartlar belirlenmiştir ve istatistiksel modele dayanan psikometrik ölçümler kullanılmaktadır. Zeka geriliği Tanısı için genellikle kabul edilen kesme noktası, ortalamanın 2 standart sapma altındaki zeka BÖLÜM (Intelligence Quotient, IQ)dır. Bu değer 70 zeka puanının altını ifade eder.
Devamı: Mental Retardasyon-2

Zihinsel Engelliler Davranış Bozuklukları
Down Sendromu Otizm
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Hiperaktivite
Dikkat Eksikliği Aile Eğitimi
Sosyal ve Duygusal Gelişim Bedensel Engelliler
Öğrenme Güçlüğü Okula Uyum Sorunları
Özürlü Hakları Özel Eğitim Kanunu
Destek Eğitim Programları Duyurular
Mental Retardasyon İnsan Kaynakları
Bu sitedeki tüm bilgiler sizleri aydınlatmak amaçlı olup tedavi niteliğinde değildir. Özel Tanı Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi yazılan yazılardan yola çıkarak uygulanan tedavilerdeki doğacak aksaklıklardan sorumlu tutulamaz. Bu sitenin tüm içeriği Tanı Özel Eğitim Merkezi tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltıp dağıtılamaz ve yayınlanamaz. Tüm hakları saklıdır
Tanı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Talatpaşa Mah. Emirgazi Cad. Zümre SokakNo:2/2 Okmeydanı Kağıthane / İstanbul