Peabody Resim Kelime Testi ve Uygulanması
Peabody-Picture-Vocabulary Test

Peabody Resim Kelime Testi

Peabody Resim Kelime Testi

Peabody Resim Kelime Testi

Peabody Resim Kelime Testi’nin Amacı

Peabody Resim Kelime Testi, 2,5-18 yaş çocuk ve bireylerin dil gelişimini (kelime bilgisini) ölçmek amacıyla uygulanan bir gelişim testidir. Dil ve kelime gelişiminin derecesi resimlerle ilşkilendirilerek ölçülür.

Peabody Resim Kelime Testi’nin Uygulanması

Testte, resimlerle sözcük (kavram) gelişimini saptamayı amaçlayan sorular bulunmaktadır. Her biri 4 resimden oluşan 100 kart ve kayıt formu vardır.

Çocuğun her kartta bulunan dört resim arasından, kendisine söylenen kelimeye uygun olan resmi bulup göstermesi istenmektedir.

Çocuk her doğru yanıtı için 1 puan alır. Son sekiz sorudan altı tanesine yanlış cevap alınana kadar teste devam edilir. Puanların toplamı testin ham puanını oluşturmaktadır.

Maddelere verilecek yanıtlarda süre sınırı yoktur, 10-15 dakikada yanıtlanabilmektedir.

Peabody Resim Kelime Testi, bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır. Testin uygulamasını Dil ve konuşma terapistleri, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, psikolojik danışmanlar, çocuk gelişimcileri, öğretmenler ve doktorlar yapabilir

Özel eğitim Merkezimizde alanında uzman pedagog ve özel eğitim öğretmenleriyle dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan çocuk ve gençlerimize yönelik eğitim ve öğretim çalışmaları yapılmaktadır.

TESTLER     ANA SAYFA      ÖZEL EĞİTİM

Bu sitedeki tüm bilgiler sizleri aydınlatmak amaçlı olup tedavi niteliğinde değildir. Özel Tanı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yazılan yazılardan yola çıkarak uygulanan tedavilerdeki doğacak aksaklıklardan sorumlu tutulamaz. Bu sitenin tüm içeriği Tanı Özel Eğitim Merkezi tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltıp dağıtılamaz ve yayınlanamaz. Tüm hakları saklıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir